Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy, który każdego roku wykrywany jest u ponad 400 000 mieszkańców Europy. Z tego powodu jest drugim, pod względem zachorowalności, nowotworem na Starym Kontynencie. W naszym kraju co roku na nowotwór złośliwy jelita grubego zapada ponad 18 000 osób.
Od 1980 roku nastąpił czterokrotny wzrost zachorowań u mężczyzn, a trzykrotny u kobiet, a chorych cały czas
przybywa. Obecnie rak jelita grubego jest drugim u mężczyzn, a trzecim u kobiet pod względem umieralności nowotworem w Polsce. Rak jelita grubego zalicza się do chorób cywilizacyjnych.
Choroba rozwija się powoli, ale kiedy uda się odpowiednio wcześnie wykryć zmianę nowotworową bez tzw. objawów alarmowych czyli: bez bólu, chudnięcia czy obecności objawów krwawienia, a także znaleźć i usunąć polipy, które mogą nieusunięte być w przyszłości przyczyną raka – szanse na wyleczenie są bardzo duże.
Najczęstsze objawy raka jelita grubego
- ból i skurcze brzucha
- zmiana rytmu wypróżnień
- zmiana wygląd stolca
- ogólne osłabienie
- utrata masy ciała i chudnięcie
- krwawienie z odbytnicy
- krew w stolcu po defekacji
- niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego
- naprzemienne występowanie zaparć i biegunek
Należy pamiętać, że rak jelita grubego rzadko sprawia dolegliwości w swojej wczesnej fazie rozwoju. Jeśli nie boli
ani nie daje innych objawów, chory nie odczuwa niczego niepokojącego. Jak podkreślają eksperci – charakter tego nowotworu nie sprzyja wczesnej diagnozie tylko na podstawie obserwacji objawów. Ogromne znaczenie mają w tym przypadku badania profilaktyczne.
Bezobjawowy rak jelita grubego wykrywany jest u 1 na 125 badanych osób.
Ministerstwo Zdrowia dzięki realizacji programu przesiewowego w kierunku raka jelita grubego chce zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka jelita grubego o 60-90 proc. Badanie wykrywa polipy u ponad 25% badanych, a ich usunięcie znacznie ogranicza ryzyko choroby.
W ramach Programu badań przesiewowych raka jelita grubego finansowane są nie tylko profilaktyczne badania kolonoskopowe, ale również wysyłka zaproszeń i szkolenia dla personelu ośrodków realizujących program. Z tego powodu warto rozważyć udział w darmowych badaniach przesiewowych.
ZOBACZ WIĘCEJ: OBJAWY RAKA JELITA GRUBEGO
https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-raka-jelita-grubego