KONTAKT | TWITTER

Ostatnie wpisy

  • Co to jest kolonoskopia? Badanie, które ratuje życie.
  • Zaawansowany rak jelita grubego – jest refundacja III i IV linii leczenia
  • „Planuję długie życie”- nowy spot na temat raka jelita grubego
  • Pacjenci porzuceni przez system…
  • Polsat: relacja z drugiej odsłony wystawy „Spójrzcie nam w oczy – chcemy żyć dłużej”

Tagi

akcje i kampanie badania i diagnostyka baza wiedzy dieta III i IV linia leczenia innowacje kolonoskopia leczenie raka jelita grubego lek materiały konferencyjne profilaktyka regulamin sprawy systemowe video wsparcie w chorobie wydarzenia
coloncancer.pl
Menu
  • Strona główna
  • Aktualności
  • Baza wiedzy
  • Wsparcie
  • Forum
  • Kontakt

Projekt wrześniowej listy refundacyjnej – stanowisko PKOPO


Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych wyraziła zadowolenie z objęcia refundacją innowacyjnych leków stosowanych w leczeniu zaawansowanego raka piersi i rozszerzenia wskazać do stosowania innych leków. Jednocześnie wskazuje, że osiągnięcie takiego standardu nadal nie jest możliwe w innych nowotworach.

„W związku z publikacją projektu obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2019 r., przesyłamy nasze stanowisko dotycząca propozycji refundacyjnych.

Przede wszystkim pragniemy wyrazić zadowolenie z objęcia refundacją Kisqali i Ibrance – innowacyjnych leków stosowanych w leczeniu zaawansowanego raka piersi, a także leku Perjety (pertuzumabu) w skojarzeniu Herceptin (trastuzumabem) w ramach przedoperacyjnego leczenia raka piersi. Uzupełnienie programów lekowych dedykowanych kobietom z rakiem piersi o te terapie oznacza dorównaniu europejskim standardom leczenia tego nowotworu, czego od dawna oczekiwały polskie kobiety.

Niepokoi nas, że osiągniecie takiego standardu jest niemożliwe w innych nowotworach litych, np. raku jelita grubego, gdzie brak jest III i kolejnych linii leczenia, a w I linii leczenia nie przewiduje się zmian korzystnych dla pacjentów.

Także pacjenci z nowotworami szyi i głowy, którzy oczekiwali wprowadzenia innowacyjnego leku immunoonkologicznego niwolumabu o sprawdzonej już skuteczności są zdziwieni, iż nie znalazł się on w projekcie listy refundacyjnej. Niepokoi nas fakt, iż powodem nie zamieszczenia powyższych leków w projekcie listy refundacyjnej są nadal prowadzona przez firmy nietyczne praktyki blokowania wejścia konkurencyjnych produktów do programów lekowych.

Niestety na projekcie listy nie uwzględniono potrzeb pacjentów hematoonkologicznych z nawrotową, oporną przewlekłą białaczką limfocytową (PBL), a zwłaszcza chorych bez zmian w genach. Dlatego też, zwracamy się do Pana ministra z apelem o ponowne rozpatrzenie naszej prośby dotyczącej zapewnienia dostępu do leczenia dla szerszej grupy chorych z nawrotową, oporną przewlekłą białaczką limfocytową, dla których obecnie nie ma żadnej innej opcji leczenia, gdyż nie ma na nie refundacji. Dostępne w programie lekowym terapie ibrutynibem czy wentoklaksem są przeznaczone jedynie dla chorych z mutacją czy delecją.

Nadzieją dla tych pacjentów jest też terapia wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem, która jest przełomem w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej. Jest też pierwszą terapią dla chorych na przewlekła białaczkę limfocytową z określonym, 2-letnim czasem leczenia, co jest korzystne zarówno dla pacjenta, jak i dla płatnika. Będziemy wdzięczni za uwzględnienie naszych uwag i uzupełnienia wrześniowej listy o wskazane terapie.”

Tagi: lek, sprawy systemowe
Poprzedni artykuł
Prof. Marzena Wełnicka-Jaśkiewicz
Prof. Marzena Wełnicka-Jaśkiewicz: sekwencyjne leczenie raka jelita grubego
Kolejny artykuł
spójrzcie nam w oczy wystawa
Druga odsłona wystawy „Spójrzcie nam w oczy – chcemy dłużej żyć”

Powiązane wpisy

Aktualności

Polsat: relacja z drugiej odsłony wystawy „Spójrzcie nam w oczy – chcemy żyć dłużej”

Aktualności

Linie życia. W Polsce brakuje dostępu do nowoczesnych terapii zaawansowanego raka jelita grubego

Aktualności

W oczekiwaniu na decyzję Ministerstwa Zdrowia dotyczącą listy refundacyjnej

NOTA PRAWNA

Serwis edukacyjny coloncancer.pl – rak jelita grubego dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość strony były rzetelne i poprawne. Zawartość bloga dostarczana jest jednak jedynie w celach informacyjnych i edukacyjnych, dlatego nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską, ani z ich surogatami.

Stosujemy pliki cookies. Korzystając ze strony oświadczasz, że akceptujesz Regulamin. W przeciwnym razie opuść stronę.

Najnowsze posty

  • kolonoskopia
    Co to jest kolonoskopia? Badanie, które ratuje życie. 24 marca 2020
  • ministerstwo zdrowia
    Zaawansowany rak jelita grubego – jest refundacja III i IV linii leczenia 16 października 2019
  • planuję długie życie
    „Planuję długie życie”- nowy spot na temat raka jelita grubego 1 października 2019
  • pacjenci porzuceni przez system
    Pacjenci porzuceni przez system… 23 września 2019

Twitter

Blog onkologiczny coloncancer.pl - rak jelita grubego © Copyright 2019