KONTAKT | TWITTER

Ostatnie wpisy

  • Co to jest kolonoskopia? Badanie, które ratuje życie.
  • Zaawansowany rak jelita grubego – jest refundacja III i IV linii leczenia
  • „Planuję długie życie”- nowy spot na temat raka jelita grubego
  • Pacjenci porzuceni przez system…
  • Polsat: relacja z drugiej odsłony wystawy „Spójrzcie nam w oczy – chcemy żyć dłużej”

Tagi

akcje i kampanie badania i diagnostyka baza wiedzy dieta III i IV linia leczenia innowacje kolonoskopia leczenie raka jelita grubego lek materiały konferencyjne profilaktyka regulamin sprawy systemowe video wsparcie w chorobie wydarzenia
coloncancer.pl
Menu
  • Strona główna
  • Aktualności
  • Baza wiedzy
  • Wsparcie
  • Forum
  • Kontakt

Światowy Kongres nt. Nowotworów Układu Pokarmowego w Barcelonie


W pierwszych dniach lipca w Barcelonie odbył się Światowy Kongres nt. Nowotworów Układu Pokarmowego (ESMO 21st World Congress on Gastrointestinal Cancer GI). Spotkanie było okazją do dyskusji nad sytuacją pacjentów z rakiem jelita grubego oraz możliwościami nowoczesnego leczenia.

Na świecie na raka jelita grubego cierpi ok. 1,4 mln ludzi, co oznacza, że nowotwór stanowi od 10-15% wszystkich przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe. W Europie liczba nowych zachorowań na raka jelita grubego szacowana jest na ponad 312 000 rocznie.

Podczas Światowego Kongresu nt. Nowotworów Układu Pokarmowego w Barcelonie przytoczono wyniki badania CONCORD-3. Dane wskazują, że pod względem odsetka przeżyć pięcioletnich chorych pacjentów onkologicznych nasz kraj plasuje się na jednej z ostatnich pozycji w Unii Europejskiej.

Prof. van Cutsem zaprezentował również wstępne rezultaty badania przeprowadzonego przez Digestive Cancer Europe na temat niezaspokojonych potrzeb chorych na zaawansowanego raka jelita grubego z przerzutami. Okazało się, że w przypadku 65 proc. badanych pacjentów wybór terapii był dyskutowany przez wielodyscyplinarny zespół. To za mało, ponieważ dowiedziono, iż omówienie diagnozy i ustalenie planu leczenia przez zespół wielu specjalistów sprzyja lepszym wynikom terapii.

– Zasadnicze różnice między naszymi pacjentami a pacjentami z innych krajów odnoszą się przede wszystkim do systemu, w którym się poruszamy – jedynie 4 proc. pacjentów było zaproszonych na badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego, a ponad 20 proc. z nich negatywnie oceniło proces ustalania diagnozy – skomentowała w rozmowie z Polską Agencją Prasową Iga Rawicka z Fundacji EuropaColon Polska

Ekspertka podkreśliła, że to, co najbardziej różni polskich pacjentów z rakiem jelita grubego od pacjentów z innych krajów, to brak dostępu do kolejnych linii leczenia. W jej opinii jest to istotna przyczyna tego, że Polska ma jeden z najwyższych w UE wskaźników umieralności na ten nowotwór – około 63%.

źródła:
https://www.worldgicancer.com/
www.rynekzdrowia.pl
 

Tagi: materiały konferencyjne
Poprzedni artykuł
prof. Pieńkowski
„Życie pacjentów onkologicznych uzależnione jest od dostępu do kolejnych leków”
Kolejny artykuł
objawy raka jelita grubego
Objawy ostrzegawcze raka jelita grubego

Powiązane wpisy

Aktualności

Prof. Marek Wojtukiewicz o raku jelita grubego

NOTA PRAWNA

Serwis edukacyjny coloncancer.pl – rak jelita grubego dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość strony były rzetelne i poprawne. Zawartość bloga dostarczana jest jednak jedynie w celach informacyjnych i edukacyjnych, dlatego nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską, ani z ich surogatami.

Stosujemy pliki cookies. Korzystając ze strony oświadczasz, że akceptujesz Regulamin. W przeciwnym razie opuść stronę.

Najnowsze posty

  • kolonoskopia
    Co to jest kolonoskopia? Badanie, które ratuje życie. 24 marca 2020
  • ministerstwo zdrowia
    Zaawansowany rak jelita grubego – jest refundacja III i IV linii leczenia 16 października 2019
  • planuję długie życie
    „Planuję długie życie”- nowy spot na temat raka jelita grubego 1 października 2019
  • pacjenci porzuceni przez system
    Pacjenci porzuceni przez system… 23 września 2019

Twitter

Blog onkologiczny coloncancer.pl - rak jelita grubego © Copyright 2019