KONTAKT | TWITTER

Ostatnie wpisy

  • Co to jest kolonoskopia? Badanie, które ratuje życie.
  • Zaawansowany rak jelita grubego – jest refundacja III i IV linii leczenia
  • „Planuję długie życie”- nowy spot na temat raka jelita grubego
  • Pacjenci porzuceni przez system…
  • Polsat: relacja z drugiej odsłony wystawy „Spójrzcie nam w oczy – chcemy żyć dłużej”

Tagi

akcje i kampanie badania i diagnostyka baza wiedzy dieta III i IV linia leczenia innowacje kolonoskopia leczenie raka jelita grubego lek materiały konferencyjne profilaktyka regulamin sprawy systemowe video wsparcie w chorobie wydarzenia
coloncancer.pl
Menu
  • Strona główna
  • Aktualności
  • Baza wiedzy
  • Wsparcie
  • Forum
  • Kontakt

Kupa wstydu – czyli dlaczego wydalanie to wciąż temat tabu


Tematy „tabu” w medycynie to myśl przewodnia konferencji zorganizowanej przez Fundację im. dr Macieja Hilgiera i Health Project Management. Spotkanie odbyło się w Warszawie 14 marca 2019 roku w Rezydencji Belweder Klonowa przy ul. Flory 2.

Polacy ciągle źle odbierają osoby ze stomią. Nie dają np. przyzwolenia na wspólną kąpiel w basenie czy odsłonięcie worka stomijnego na plaży. Wiąże się to z tabu, jakie stanowi wydalanie. Dotyczy to również niektórych innych chorób.

O tym czy możliwe jest wprowadzenie zmian w tym zakresie dyskutowali Magdalena Piegat (Fundacja STOMAlife) oraz Marcin Napiórkowski (semiotyk kultury).

 

Wygląd stolca – źródło cennych informacji

Spoglądanie do sedesu po wypróżnieniu wielu osobom nie wydaje się kuszące. Większość z nas po wizycie w toalecie szybko spuszcza wodę i odwraca wzrok. Tymczasem lekarze przekonują, że warto regularnie oglądać swoje stolce, bo konsystencja, barwa, a nawet zapach kału mówią wiele o stanie zdrowia. Każdy powinien mieć świadomość, jak powinien wyglądać prawidłowy kał i móc rozpoznać ewentualne odchylenia.

Nienaturalna zmiana konsystencji lub grubości stolca czy pojawienie się w nim nietypowych domieszek (np. krwi), to czasem pierwsze, ważne wskazówki nadchodzących kłopotów. Lepiej ich nie lekceważyć i zrobić badania kontrolne.

Warto pamiętać, że stolec z krwią może świadczyć np. o chorobie hemoroidalnej (krew powleka stolec lub obecna jest na papierze toaletowym). Natomiast krew wymieszana ze stolcem lub skrzepy krwi w stolcu mogą wskazywać na krwawienie w świetle jelita i w tym przypadku należy znaleźć przyczynę krwawienia, wykluczyć m.in. raka jelita grubego.

Niepokoi cię, że twój stolec jest zbyt cienki? Taką sytuację rzeczywiście lepiej wyjaśnić. Lekarze mówią o tzw. stolcu ołówkowatym, który, jak nietrudno się domyślić, jest wyjątkowo cienki. Nie musi mieć aż tak małej średnicy, jak ołówek. Wystarczy, że zauważasz wyraźną różnicę, zgłoś się do lekarza. Przeszkodą w wydostaniu się z odbytu stolca o naturalnej grubości mogą być narośle, zmiany zapalne, a nawet rak odbytnicy. Wstępna diagnostyka, która pozwala lekarzowi ocenić powagę sytuacji, to badanie per rectum.

 
Więcej na:
https://zdrowie.radiozet.pl
http://zdrowie.gazeta.pl/

Tagi: profilaktyka
Poprzedni artykuł
polityka rak jelita passent
„Od tyłu” – Agata Passent o kolonoskopii
Kolejny artykuł
polska agencja prasowa pap
Alarmujący wzrost zachorowań na raka jelita grubego wśród dwudziestolatków

Powiązane wpisy

Aktualności

Co to jest kolonoskopia? Badanie, które ratuje życie.

Aktualności

„Planuję długie życie”- nowy spot na temat raka jelita grubego

Aktualności

Jogurt i bób ważne w profilaktyce raka jelita grubego

NOTA PRAWNA

Serwis edukacyjny coloncancer.pl – rak jelita grubego dokłada wszelkich starań, aby treści składające się na zawartość strony były rzetelne i poprawne. Zawartość bloga dostarczana jest jednak jedynie w celach informacyjnych i edukacyjnych, dlatego nie może być utożsamiana z konsultacją czy poradą lekarską, ani z ich surogatami.

Stosujemy pliki cookies. Korzystając ze strony oświadczasz, że akceptujesz Regulamin. W przeciwnym razie opuść stronę.

Najnowsze posty

  • kolonoskopia
    Co to jest kolonoskopia? Badanie, które ratuje życie. 24 marca 2020
  • ministerstwo zdrowia
    Zaawansowany rak jelita grubego – jest refundacja III i IV linii leczenia 16 października 2019
  • planuję długie życie
    „Planuję długie życie”- nowy spot na temat raka jelita grubego 1 października 2019
  • pacjenci porzuceni przez system
    Pacjenci porzuceni przez system… 23 września 2019

Twitter

Blog onkologiczny coloncancer.pl - rak jelita grubego © Copyright 2019